ÖSYM ile 2020 KPSS ortaöğretim sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilen KPSS ortaöğretim sınav sonuçları için heyecan dorukta. Memur olmak isteyen binlerce adayın katılım sağladığı sınavın gerçekleşmesinin ardından soru ve cevaplar erişime açılmış adaylar kendi yanıtlarına göre az çok puan hesaplamalarını gerçekleştirmişti. Buna göre; KPSS ortaöğretim sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS ortaöğretim sınav sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanır? İşte konuya dair tüm detaylar…

KPSS ORTAÖĞRETİM SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? ÖSYM İLE KPSS SINAV SONUÇ TARİHİ BELLİ Mİ?

Binlerce adayın gözü ÖSYM'den gelecek olan son dakika açıklamasına çevrildi. 2020 takvimine göre; sonuç.osym.gov.tr adresi üzerinden erişime açılacak olan KPSS ortaöğretim sınav sonuçlarının 24 Aralık'ta açıklanacağı ifade edilmişti.

KPSS ORTAÖĞRETİM SONUÇLARI AÇIKLANDI MI? 2020 ÖSYM İLE KPSS ORTAÖĞRETİM SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

KPSS ortaöğretim sonuçları 24 Aralık'ta açıklanacak. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numarası ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

KPSS ORTAĞRETİM SONUÇLARI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

KPSS ortaöğretim sonuçları 24 Aralık Perşembe günü erişime açılacak. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numarası ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamalarından sorgulayabilecekler.

KPSS SINAV SONUÇLARI DEĞERLENDİRMESİ

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek'te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP'nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP'nin hesaplanmasına dahil edilen testlerin her birinden standart puanı olması gerekir.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adayların ASP'leri kullanılarak, ortaöğretim düzeyi için KPSSP94 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.

  • 0x0 kpss ortaogretim sonuclari aciklandi mi 2020 osym ile kpss ortaogretim sinav sonuclari ne zaman aciklanir 1607945653623

17 Aralık 2020, Perşembe
Whatsapp Destek
WhatsApp Destek