KPSS B grubu nedir, kadroları nelerdir? KPSS B grubunda kimler var?

KPSS B grubu nedir, kadroları nelerdir? KPSS B grubunda kimler var?

KPSS B grubu kadrolarını tercih etmek isteyen adaylar ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunları şeklinde ayrılarak farklı sınavlara girerler. Memurluk seviyesini de yükseltmek için girilen sınavlarda atanmak için belli puana ulaşılması gerekir. Peki KPSS B grubu nedir, kadroları nelerdir KPSS B grubunda kimler var?

KPSS B GRUBU NEDİR, KADROLARI NELERDİR?

Devlet kadrosunda çalışmak isteyen adaylar kpss b grubu ile ilgili araştırmalarına hız kazandı. Lisans sınavına bir lisans programından mezun olmuş ya da mezun olacak durumda bulunan öğrenciler katılabildiği b grubu kadroları haberimizde yer alıyor. Peki KPSS B grubu nedir, kadroları nelerdir? KPSS B grubunda kimler var?

KPSS B GRUBU NEDİR, KADROLARI NELERDİR? KPSS B GRUBUNDA KİMLER VAR?

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS), ÖSYM Başkanlığı tarafından iki yılda bir (çift yıllarda) Lisans öğrencileri için Temmuz ayında, Lise - Önlisans öğrencileri için Eylül ayında yapılan bir sınavdır. KPSS B lisans sınavına bir lisans programından mezun olmuş ya da mezun olacak durumda bulunan öğrenciler katılabilir.

KPSS B GRUBU KADROLAR HANGİLERİDİR?

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin eki listelerde yer alan, genel ve katma bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

KPSS B MEMURLUK KADROLARI

A Gurubu kadrolarından farklı olarak tüm lisans bölümleri B Gurubu kadroları oluşturur. Mühendis, mimar, veteriner, psikolog, sosyolog, hemşire, ebe vb. tüm lisans kadrolarıdır.

  • b

12 Aralık 2020, Cumartesi
Whatsapp Destek
WhatsApp Destek